Firmy nie są pewne, jak rozliczyć transakcje dotyczące obrotu złomem
Wielu przedsiębiorców wciąż ma problemy z ustaleniem, czy handlują złomem i VAT należny rozlicza nabywca, czy sprzedaż powinna być opodatkowana na zasadach ogólnych. Co prawda minister finansów wydał interpretację w tej sprawie, ale nie rozwiała ona wszystkich wątpliwości
- Czy zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne (np. komputery, drobne agd, lodówki, pralki) oraz ich elementy traktować jako złom? Czy w razie sprzedaży tych towarów VAT powinien rozliczać nabywca?
Ustawa o VAT nie zawiera definicji złomu. Sprawia to podatnikom wiele problemów. Co prawda minister finansów wydał interpretację ogólną w tej sprawie, ale i ona niewiele pomoże w opisanej w pytaniu sytuacji.
Wynika z niej bowiem przede wszystkim, że za złom należy uznać zużyte akumulatory. Poza tym minister wyjaśnia, że procedura odwrotnego obciążenia VAT dotyczy złomu metali, w tym złomu stalowego (wsadowy i niewsadowy), żeliwnego i metali nieżelaznych oraz złomu metali szlachetnych.
Wydaje się, że zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne oraz ich elementy należy traktować jako złom. O ich cenie decyduje bowiem rodzaj materiału, z którego zostały wykonane, i ich waga.
- Często zdarza się, że osoby prywatne bądź firmy w ramach oszczędności kupują u nas np. słupki ogrodzeniowe, drut zbrojeniowy lub konstrukcje halowe, które ktoś wcześniej sprzedał w skupie jako złom. Jak udokumentować taką sprzedaż?
Jeśli nabywcą jest osoba fizyczna, to należy wystawić zwykłą fakturę (ewentualnie paragon z kasy fiskalnej). Jeżeli natomiast takie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta