Sam nie udzielisz sobie absolutorium
W przypadku gdy jedyny wspólnik jest jednocześnie jedynym członkiem zarządu, nie ma potrzeby wysyłania zaproszeń na zgromadzenie wspólników czy też dołączania dowodów jego zwołania do księgi protokołów
Zgodnie z art. 156 kodeksu spółek handlowych w spółce jednoosobowej jedyny wspólnik wykonuje wszystkie uprawnienia przysługujące zgromadzeniu wspólników, a przepisy o zgromadzeniu wspólników stosuje się odpowiednio.
Według dominującego poglądu jedyny wspólnik nie zastępuje organu, jakim jest zgromadzenie wspólników, a jedynie wykonuje wszystkie uprawnienia temu organowi przysługujące.
Stosowanie przepisów o zgromadzeniu wspólników powinno być odpowiednie, co oznacza, że niektóre przepisy będzie można stosować wprost, czasami konieczna będzie zmiana interpretacji przepisu, natomiast niektóre przepisy w ogóle nie będą stosowane.
W odniesieniu do każdego przepisu konieczna jest indywidualna analiza.
Nie stosuje się
Przykładowo, zgodnie z przyjętą wykładnią, w spółce jednoosobowej nie stosuje się przepisu wymagającego pisemnej zgody wspólników na zmianę miejsca odbywania zgromadzenia wspólników czy przepisu dotyczącego głosowania tajnego. Nie stosuje się także przepisów określających wymagania dotyczące wymienienia liczby głosów oddanych za każdą uchwałą i zgłoszonych sprzeciwów.
W przypadku gdy jedyny wspólnik...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta