VAT: interpretacyjne spory
Opodatkowanie dostawy wysoko specjalistycznego sprzętu to problem praktyczny czy raczej fantazja praktyków? – pytają prezes Instytutu Spraw Podatkowych oraz doradca podatkowy
Implementacja prawa wspólnotowego do polskiego porządku prawnego oraz lektura orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dawniej Europejski Trybunał Sprawiedliwości) stały się dla niektórych praktyków prawa podatkowego inspiracją do propagowania koncepcji świadczeń złożonych w odniesieniu do czynności, których status prawny dotychczas nie budził wątpliwości. Obecnie dodatkowym motywem w działaniu jest fakt, że problematyka opodatkowania świadczeń złożonych (mixed supply albo single composite supply) VAT nie jest ogólnie uregulowana w ustawie o VAT z 11 marca 2004 r.
Są już ofiary
Ofiarą sporów interpretacyjnych stali się m.in. właściciele tzw. małej gastronomii, która – o dziwo – jest już przedmiotem zainteresowania prawodawcy wspólnotowego normującego katering i usługi restauracyjne w najnowszym rozporządzeniu wykonawczym do dyrektywy 112.
Na krajowym podwórku wątpliwości na gruncie wykładni przepisów ustawy o VAT dotknęły bezpośrednio dostawców sprzętu medycznego.
Przykładowo wyroby medyczne opodatkowane są preferencyjną 8-proc. stawką VAT (poz. 105 załącznika nr 3 do ustawy z 11 marca 2004 r.). Aby jednak urządzenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta