Czy i jakie normy kolizyjne trzeba zastosować przy zatrudnianiu
Od krajowych regulacji w zakresie prawa międzynarodowego prywatnego ważniejsze jest rozporządzenie unijne
- Od 16 maja 2011 nie obowiązuje już art. 6 kodeksu pracy dotyczący jego stosowania między obywatelem polskim a polskim przedstawicielstwem, misją lub inną placówką zagraniczną. Dlaczego?
Krzysztof Walczak:
To skutek uchylenia go przez ustawę o prawie prywatnym międzynarodowym z 4 lutego 2011 (DzU nr 80, poz. 432). Zastąpiło ono ustawę z 12 listopada 1965 o takim samym tytule (DzU nr 46, poz. 290 ze zm.). Nie przewidywała ona wielu zjawisk, które pojawiły się przez ponad 40 lat jej obowiązywania, a przede wszystkim zmiany ustroju polityczno-gospodarczego.
Nie uwzględniała też tak szerokiego przepływu kapitału, towarów i usług, rozwoju bezpośrednich kontaktów między mieszkańcami różnych państw, prowadzącego do powstawania różnych sytuacji życiowych z elementem zagranicznym.
Od kilku lat postępuje też integracja europejska. Polska jest członkiem Unii Europejskiej od ponad siedmiu lat i towarzyszy temu harmonizacja prawa krajowego z unijnym. Po uchwaleniu nowej ustawy art. 6 k.p. stał się więc zbędny.
Przepis ten był regulacją szczególną wobec niej, a jego uchylenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta