Po odejściu pracownika trudniej odzyskać nadpłaconą pensję
Firma, która wypłaca wynagrodzenia do 10 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, może nigdy nie dostać zwrotu niesłusznie wypłaconej kwoty. Nawet gdy jest to różnica między płacą za pracę a chorobową
Pracownica została zwolniona z pracy 30 kwietnia. Pensję wypłaciliśmy 2 maja, a 4 maja dostaliśmy od niej L4 od 29 kwietnia. Skorygowaliśmy listę płac i wysłaliśmy wezwanie do zwrotu nadpłaty wynagrodzenia spowodowanego różnicą między pensją za pracę a wynagrodzeniem chorobowym.
Kobieta odpisała, że nie musi nam nic oddawać, bo już wydała te pieniądze, a poza tym to nasza wina, że źle naliczyliśmy wynagrodzenie. Czy ona ma rację? – pyta czytelniczka.
Art. 87 § 7 k.p. pozwala odliczyć nadpłacone wynagrodzenie za okres nieobecności w pracy, za który nie przysługiwało wynagrodzenie, i to bez zgody pracownika. Można to jednak zrobić wyłącznie przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta