Sprzedaż długu zwolniona z podatku od towarów i usług
Nabycie wierzytelności w drodze cesji, któremu nie towarzyszą żadne dodatkowe świadczenia na rzecz cedenta, nie jest usługą ściągania długów, więc korzysta ze zwolnienia z VAT
Tak orzekł WSA w Łodzi 10 maja 2011 (I SA/Łd 351/11).
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatnik zawarł z kontrahentem umowę cesji wierzytelności, na mocy której cedent przelał na jego rzecz wierzytelność wynikającą z nakazu zapłaty. Cesja miała charakter bezzwrotny, a umowa nie przewidywała żadnego dodatkowego świadczenia, które miałby spełnić na rzecz cedenta.
We wniosku o interpretację przepisów podatkowych podatnik pytał, czy opisana umowa cesji wierzytelności rodzi po stronie cesjonariusza obowiązek podatkowy w VAT. W jego opinii transakcja korzysta ze zwolnienia przewidzianego w załączniku nr 4 poz. 3 do ustawy o VAT, w związku z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy (w stanie prawnym sprzed 1 stycznia 2011), ponieważ jest usługą pośrednictwa finansowego.
Organ podatkowy uznał takie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta