Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Równaj w górę na korzyść pracownika

14 czerwca 2011 | Prawo i praktyka | Grażyna Ordak

Przy wyliczaniu urlopu wypoczynkowego pracodawca musi zaokrąglać i podwyższać niepełne dni oraz niecałe miesiące stażu pracy podwładnych. Pominięcie tych zasad może szefa kosztować nawet 30 tysięcy złotych

Uszczuplenie urlopu wypoczynkowego to wykroczenie przeciwko prawom pracownika i jest traktowane na równi z jego nieudzieleniem (art. 282 § 1 pkt 2 k.p.). Przepisy wprost nakazują przeprowadzenie takich działań matematycznych, aby nie skrzywdzić pracownika. Dotyczy to zarówno zatrudnionych na część etatu, jak i pełnowymiarowców (art. 1552a i 1553 k.p.).

Kiedy mamy do czynienia z takimi wyliczeniami? Najczęściej zdarza się to, gdy trzeba określić tzw. urlop proporcjonalny, czyli gdy pracownik podejmuje w trakcie roku zatrudnienie lub je kończy.

Tu w grę wchodzi właściwe ustalenie kalendarzowych miesięcy pracy. A jeden odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi zgodnie z jego stażem i wielkością etatu. Tak wynika z art. 1552a k.p., który nakazuje też niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrąglić w górę do pełnego miesiąca.

Zatem za miesiąc pracy jest to 1/12 urlopu pracownika, za dwa miesiące przepracowane będą to 2/12, a za trzy miesiące – 3/12 itd. Nawet jednodniowe wejście w miesiąc kalendarzowy oznacza zaliczenia go do pełnych 30 dni pracy.

Przykład 1

Panią Julię zatrudniono na okres próbny od 25 maja na trzy miesiące. Już po tygodniu okazało się, że nie radzi sobie z wypełnianiem nałożonych obowiązków służbowych i pracodawca wypowiedział jej angaż 2 czerwca. W ten

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8953

Spis treści
Zamów abonament