Czy wyrobiska górnicze są objęte podatkiem od nieruchomości
Kopalnie wciąż nie wiedzą, w jakiej wysokości powinny odprowadzać daninę dla gminy. Spór trwa już kilkanaście lat i jego końca nie widać
Istotą problemu jest kwalifikacja majątku znajdującego się pod ziemią, a ściślej odpowiedź na pytanie, czy budowlą jest całe wyrobisko, wyłącznie znajdujące się w nim obiekty czy może w ogóle nie istnieje obowiązek odprowadzania podatku od składników podziemnego majątku kopalń.
Spór dotyczy ogromnych kwot. Wysokość podatku od nieruchomości zależy bowiem od wartości budowli. Z jednej strony obowiązek opodatkowania wyrobisk byłby dla wielu kopalń poważnym ciosem, z drugiej – te pieniądze to dla wielu gmin być albo nie być.
Co wynika z przepisów
Podstawowym pojęciem z perspektywy omawianego tematu jest wyrobisko górnicze. Zostało ono zdefiniowane w art. 6 pkt 10 Prawa geologicznego i górniczego (dalej pgg) jako przestrzeń w nieruchomości gruntowej lub w górotworze powstała w wyniku robót górniczych.
Aby tak rozumiane wyrobisko mogło zostać uznane za podlegającą opodatkowaniu budowlę, musiałoby być – co do zasady – obiektem budowlanym w rozumieniu prawa budowlanego.Tak wynika z art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (dalej upol).
Reguły stosowania prawa budowlanego do obiektów górniczych zostały sformułowane w specyficzny sposób. W stosunku do wyrobisk górniczych nie znajdują zastosowania przepisy prawa budowlanego (zgodnie z art. 2 tej ustawy).
Na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta