Policja łatwiej prześwietli przestępcze majątki
307 mln zł mienia przestępczego zabezpieczono w 2010 r. W namierzaniu nielegalnych fortun pomogą nowe przepisy. MSWiA tworzy elektroniczny system ich ujawniania
Eksperci mówią, że pozbawienie gangsterów majątku jest bardziej bolesne niż kara więzienia. Tymczasem działający w Polsce od 2008 r. system odzyskiwania mienia przestępczego wciąż kuleje.
Obowiązek tworzenia biur odzyskiwania mienia w krajach członkowskich Unii Europejskiej nałożyła dyrektywa Rady UE z 7 grudnia 2007 r. Biura mają poszukiwać i identyfikować korzyści uzyskane z przestępstw oraz ściśle współdziałać z podobnymi biurami w Europie. W Polsce zajmuje się tym Wydział do spraw Odzyskiwania Mienia Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, który w założeniu współpracuje z Ministerstwem Finansów i Prokuraturą Generalną.
Policjanci tropiący przestępcze majątki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta