Kontroler mógłby podpowiedzieć, jak stosować nowe prawo
Jest sposób, by podważyć celowe zawyżanie liczby roboczych godzin
- Choć od ostatniej nowelizacji art. 130 k.p. minęło już pół roku, to wykładnia tego przepisu w jego nowym brzmieniu nadal sprawia trudności. Kłopoty interpretacyjne dotyczą dodanego do niego 1 stycznia br. § 21 k.p.
Wprowadza on wyjątek, że wymiaru czasu pracy nie obniżają święta, które zgodnie z rozkładem czasu pracy występują tego samego dnia co wolne z racji przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Pisaliśmy w „Rzeczpospolitej” nie raz, że stwarza to niebezpieczeństwo sztucznego planowania czasu pracy tak, by każde święto było jednocześnie szóstym wolnym dniem tygodnia. Dzięki temu zatrudnieni, wynagradzani pensją stałą, pracowaliby dłużej. Zapytaliśmy inspekcję pracy, czy tego typu sytuacje są możliwe, ale odpowiedzi nie otrzymaliśmy. A jakie jest pana zdanie?
Odpowiada Grzegorz Orłowski: Jestem przeciwnikiem takiego założenia, ale bliższa analiza art. 130 k.p. wskazuje, że jest ono możliwe, a w niektórych sytuacjach wręcz wymuszone przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta