Remont komponentów kosztem już w dacie poniesienia
Do wydatków na remonty maszyn i urządzeń mają zastosowanie przepisy ustawy o CIT, a nie ustawy o rachunkowości. Ta pierwsza nie przewiduje amortyzacji nakładów na remont środków trwałych, można je więc zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu
Tak orzekł WSA w Warszawie 30 maja 2011 (III SA/Wa 3044/10).
Spółka prowadzi ewidencję rachunkową zgodnie z międzynarodowymi standardami rachunkowości (MSR), a w zakresie tam nieuregulowanym – zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości.
Zważając na rozbieżność regulacji ustawy o rachunkowości i ustawy o CIT, zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem o możliwość jednorazowego zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków poniesionych na remont maszyn i urządzeń.
Zgodnie z MSR wydatki na remont komponentów środków trwałych o określonym stopniu istotności są kwalifikowane jako środki trwałe i rozliczane w koszty poprzez odpisy amortyzacyjne.
Zdaniem spółki kwestię momentu poniesienia kosztów uzyskania przychodu powinny rozstrzygać przepisy ustawy o CIT, nie ustawy o rachunkowości, a ponieważ poniesione przez nią wydatki remontowe nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta