Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prokuratoria jest skuteczna

11 lipca 2011 | Prawo | Marek Domagalski
autor zdjęcia: Magda Starowieyska
źródło: Fotorzepa

Twierdzi Marcin Dziurda, prezes Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, w rozmowie z Markiem Domagalskim

Prokuratorii przybywa spraw, nowych wyzwań. Niedawno Trybunał Konstytucyjny, orzekając w sprawie tzw. postępowania regulacyjnego dotyczącego odszkodowań dla Kościoła w związku z przejęciem jego majątku w okresie PRL, wskazał gminom ścieżkę do odszkodowań za utracone nieruchomości. Czy analizujecie zagrożenia dla Skarbu Państwa związane z tym wyrokiem?

Marcin Dziurda: Nie będzie zapewne szczególnym zaskoczeniem, jeśli powiem, że uważnie śledziliśmy postępowanie przed TK w tej sprawie. Trudno jednak dokonywać analizy wyroku i jego skutków, gdy nie jest jeszcze znane uzasadnienie.

Ach, te uniki, panie prezesie.

To nie unik, ale elementarne poczucie odpowiedzialności. Wiadomo, że dla skutków orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego jego uzasadnienie ma często nie mniejsze znaczenie niż sama sentencja.

W ostatnim czasie zapadły też dwa bardzo ważne wyroki Sądu Najwyższego dotyczące roszczeń reprywatyzacyjnych – uchwała Izby Cywilnej z 31 marca 2011 r. (sygn. III CZP 112/10) dotycząca przedawnienia roszczeń reprywatyzacyjnych i uchwała siedmiu sędziów z 15 lutego 2011 r. (sygn. III CZP 90/10) dotycząca statusu użytkowników wieczystych (spółdzielni) na znacjonalizowanych gruntach. Musi je pan prezes analizować, oceniać ich majątkowe skutki dla Skarbu Państwa?

Jeśli chodzi o uchwałę pełnej izby,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8975

Spis treści
Zamów abonament