Budowa szkół, urzędów i szpitali na specjalnych prawach
Wielu przedsiębiorców chce, by realizowane przez nich inwestycje miały charakter publiczny. Dzięki temu mogą skorzystać z przywilejów, jakie mają tego typu przedsięwzięcia przy załatwianiu formalności budowlanych
Uzyskanie statusu inwestycji celu publicznego, czyli takiej, która zaspokaja potrzeby społeczności lokalnej albo ponadlokalnej, jest dla budującego przedsiębiorcy na wagę złota. Dlatego że dużo łatwiej i szybciej może wtedy przeprowadzić swoje przedsięwzięcie, zwłaszcza na terenach pozbawionych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
Inwestor nie musi się bowiem starać o warunki zabudowy, tylko o decyzję o lokalizacji inwestycji celu publicznego. Nie obowiązuje wtedy zasada dobrego sąsiedztwa. Nie trzeba więc nawiązywać do istniejącej już zabudowy.
Poza tym może budować nawet na terenach, gdzie nie ma żadnych obiektów budowlanych, co w wypadku inwestycji bez statusu celu publicznego jest niemożliwe (wyjątkiem są inwestycje produkcyjne, liniowe oraz zabudowa zagrodowa). Na tym jednak zalety tej decyzji się nie kończą.
Decyzję o lokalizacji celu publicznego można wzruszyć tylko przez rok od dnia jej wydania. Po tym czasie, nawet jeżeli narusza ona rażąco przepisy, nie można jej podważyć. Nie można nawet wznowić postępowania z tego powodu, że strona nie ze swojej winy nie brała w nim udziału, na przykład nie zawiadomiono jej prawidłowo.
Kiedy charakter publiczny
Listę inwestycji o charakterze publicznym zawiera art. 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Co we wniosku
Pierwsza część
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta