Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W jaki sposób konsultować decyzje

11 lipca 2011 | Prawo | Maria Weber

Czy większy wpływ społeczności lokalnych na decyzje samorządów może sparaliżować ich pracę?

Chociaż obywatele z mocy prawa mogą uczestniczyć w samorządzie, to częstokroć jest to tylko teoria. Aby to zmienić, zespół Samorząd Terytorialny dla Polski, powołany przez Kancelarię Prezydenta, zaproponował projekt ustawy, który wprowadza instytucje wzmacniające ideę i mechanizmy samorządności. Odnoszą się one zarówno do mieszkańców, jak i samorządów.

Ostatnie lata pokazują, że społeczna aktywność rośnie i obejmuje sprawy nie tylko dotyczące interesów zaangażowanych mieszkańców, ale całej lokalnej społeczności. Wzrost aktywności obywatelskiej umożliwiły przepisy ustawy o samorządzie gminnym nakazujące przeprowadzanie konsultacji społecznych, wysłuchania obywatelskiego oraz też te dające obywatelom inicjatywę uchwałodawczą. Projekt prezydencki przejął więc część istniejących już rozwiązań, dodając doń powoływanie forów debat...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8975

Spis treści
Zamów abonament