Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cyrylica w odwrocie

11 lipca 2011 | Świat | Tatiana Serwetnyk Piotr Kościński
Po rozpadzie Związku Sowieckiego na alfabet łaciński przeszły Mołdawia, Azerbejdżan, Turkmenistan i Uzbekistan. Uzbekistan, Tadżykistan i Turkmenistan wykorzystywały łacinkę w latach 20. i 30. XX wieku, później przeszły na cyrylicę. Alfabet łaciński jest używany także w państwach nadbałtyckich  – Litwie, Łotwie i Estonii.
źródło: Rzeczpospolita
Po rozpadzie Związku Sowieckiego na alfabet łaciński przeszły Mołdawia, Azerbejdżan, Turkmenistan i Uzbekistan. Uzbekistan, Tadżykistan i Turkmenistan wykorzystywały łacinkę w latach 20. i 30. XX wieku, później przeszły na cyrylicę. Alfabet łaciński jest używany także w państwach nadbałtyckich – Litwie, Łotwie i Estonii.

Alfabet promowany przez Sowietów jest powoli wypierany. Kazachstan rozważa wprowadzenie alfabetu łacińskiego

Przedstawiciele władz w Astanie tłumaczą, że byłby to racjonalny krok, choćby z tego powodu, że alfabet łaciński jest krótszy. – W naszym społeczeństwie dyskusja trwa. Część inteligencji chce zmiany, ale decyzja jeszcze nie zapadła – powiedział „Rz" deputowany do kazachskiego Mażlisu Kamał Burchanow. – Nasz język zbliżony jest do tureckiego, a alfabet łaciński wprowadził w Turcji jeszcze Atatürk (pierwszy prezydent Turcji po proklamowaniu w 1923 r. republiki – red.). U nas używano łacinki w latach 30. – 40. ubiegłego wieku, alfabet liczył 28 liter, a w cyrylicy jest ich 42. Część jest nam niepotrzebna – dodał.

Co na to Rosja?

Paradoksalnie, wcześniej do zapisywania języka kazachskiego używano też alfabetu arabskiego. Jak mówi Burchanow, zwolennicy łacinki podkreślają, że dzięki niej łatwiej o integrację ze społecznością międzynarodową. W grę wchodzi choćby korzystanie z Internetu, którego użytkownicy mają problemy z odczytaniem liter kazachskiego alfabetu. Przeciwnicy pomysłu dowodzą, że zmiana byłaby kłopotliwa choćby dla szkół oraz mogłaby nieść ze sobą reperkusje polityczne.

–...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8975

Spis treści
Zamów abonament