Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak od przyszłego roku rozliczana będzie akcyza na węgiel i koks

17 października 2011 | Prawo i praktyka | Krzysztof Flis

Od 2 stycznia 2012 wyroby węglowe będą opodatkowane. To efekt dostosowania polskich przepisów do regulacji unijnych. Tylko spełnienie ustawowych warunków umożliwi nienaliczanie podatku

Zasady opodatkowania wyrobów węglowych określono, nowelizując przepisy akcyzowe ustawą z 16 września 2011 o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców.

Korzystny system zwolnień

Ustawodawca przyjął, że efektywne opodatkowanie wyrobów węglowych nastąpi na ostatnim etapie obrotu nimi, tzn. na etapie ich sprzedaży tzw. podmiotom zużywającym (gdy możliwe jest określenie, czy zużycie nastąpi na cele zwolnione, czy nie).

W celu realizacji tej koncepcji przepisy nowelizacji przewidują wiele zwolnień od podatku, innych niż tylko te dotyczące określonego przeznaczenia wyrobów

Spełnienie unijnych wymogów

Dyrektywa Rady UE 2003/96/WE z 27 października 2003 zwana dyrektywą energetyczną, która obowiązuje od 1 stycznia 2004, nakłada na państwa członkowskie obowiązek opodatkowania akcyzą wszelkich paliw opałowych, w tym również węgla, koksu i gazu ziemnego.

Minimalny poziom opodatkowania (zgodnie z tabelą C załącznika 1 do dyrektywy) w przypadku wymienionych paliw wynosi 0,15 euro za 1 gigadżul (GJ) wartości kalorycznej brutto dla zastosowań gospodarczych oraz 0,3 euro dla zastosowań niegospodarczych.

Ustawa z 6 grudnia 2008 o podatku akcyzowym, obowiązująca od 1 marca 2009, przewiduje dla węgla, koksu oraz gazu ziemnego identyczne stawki w wysokości

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9058

Wydanie: 9058

Spis treści
Zamów abonament