ZUS czasem ukarze za złożenie korekty
Przekazanie do ZUS poprawionych dokumentów za dany rok po 30 kwietnia następnego może zostać odebrane jako brak wywiązania się z obowiązku ich corocznej weryfikacji
Termin 30 kwietnia to data graniczna, w jakiej trzeba sprawdzić poprawność wszystkich informacji w dokumentach rozliczeniowych, czyli wykazanych składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i fundusze pozaubezpieczeniowe (FP, FGŚP, FEP). Weryfikacja musi się zakończyć ostatniego dnia kwietnia, zatem skorygowanie nieprawidłowości powinno mieć miejsce najpóźniej w ciągu kolejnych siedmiu dni (czyli na początku maja).
Uwaga! Nie ma ustawowego obowiązku weryfikacji dokumentów zgłoszeniowych (ZUA, ZZA, ZFA itd.), ale często trzeba je skorygować w razie ujawnienia błędów w drukach rozliczeniowych.
Korygować na bieżąco
W rzeczywistości data 30 kwietnia to dodatkowy termin weryfikacji dokumentów. Płatnik składek powinien bowiem składać korektę zawsze, gdy zostanie ujawniony błąd.
Jeśli sam go znajdzie, ma obowiązek złożyć korektę w ciągu następnych siedmiu dni. Taki sam termin na korektę obowiązuje, gdy błędy ujawni ZUS w decyzji. Przy czym należy go wówczas liczyć od dnia, kiedy się ona uprawomocni.
Najwięcej, bo 30 dni, jest na złożenie nowego poprawnego dokumentu w trybie korekty wtedy, gdy nieprawidłowości ujawnił ZUS podczas kontroli. Zaczyna on biec od dnia otrzymania protokołu pokontrolnego.
Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 18 kwietnia 2008 w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta