Przy rozstaniach z podwładnym zegara nie przyspieszysz
Wypowiadając angaż pracownikowi zatrudnionemu na zastępstwo nieobecnego, firma szybko go pożegna. Okres wymówienia trwa tu tylko trzy dni, ale nie uwzględnia się przy tym niedziel i świąt
Jednym ze sposobów rozstania jest rozwiązanie stosunku pracy za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę lub pracownika. Choć sama czynność nie sprawia trudności, wiele wątpliwości nastręcza prawidłowe liczenie okresów wymówienia.
Decyduje angaż
Zasady te wynikają wprost z kodeksu pracy. Długość okresu wypowiedzenia zależy od rodzaju łączącej strony umowy. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 30 lipca 1981 (I PR 63/81) okresy wypowiedzenia przewidziane w art. 36 k.p. mają charakter sztywny. W toku jednak trwającego wymówienia strony mogą rozwiązać umowę za porozumieniem.
Z kolei w wyroku z 23 marca 1978 (I PRN 24/78) SN uznał, że okresy wypowiedzenia przewidziane w art. 36 k.p. mają charakter okresów sztywnych i wypowiedzenie staje się wiążące dla drugiej strony od dnia rozpoczęcia biegu obowiązującego okresu wypowiedzenia, liczonego w taki sposób, aby ostatni dzień ustawowego okresu wymówienia przypadał na datę określoną przez wypowiadającego jako dzień zakończenia stosunku pracy.
Przed rozpoczęciem ustawowego okresu wymówienia druga strona może przez własną czynność prawną (wypowiedzenie lub porozumienie) spowodować wcześniejsze, niż to określił wypowiadający, zakończenie stosunku pracy.
Ta ostatnia sobota
Znając terminy wypowiadania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta