Obowiązuje zasada sądowej kontroli weryfikacji uprawnień korporacyjnych
Tylko sąd decyduje o tym, kto i w jakim zakresie może uczestniczyć w obradach walnego zgromadzenia. Jeśli kwestie te budzą wątpliwości, zastosować należy tzw. wielokrotne głosowanie
„Parkiet” 10 maja opisał burzliwy przebieg zwyczajnego walnego zgromadzenia (por. Pepees. „Ochrona i policja na ZWZA spółki”) .
Z placu boju…
Jego nomen omen nadzwyczajność polegała m.in. na tym, iż – decyzją zarządu, którą (podpisując listę osób uprawnionych do udziału w zgromadzeniu) potwierdził i uznał za własną przewodniczący zgromadzenia – jej największy akcjonariusz został całkowicie pozbawiony prawa głosu ze względu na podejrzenie (!) naruszenia przepisów dot. spółek publicznych (dalej: ustawa o ofercie).
Ta śmiała decyzja została następnie „formalnie potwierdzona” przez zgromadzenie (w głosowaniu nie brał bowiem udziału ww. akcjonariusz, stąd fikcyjność tego „potwierdzenia”).
Pikanterii dodaje fakt, iż analogiczna sytuacja miała w tej spółce miejsce w 2010 r., zaś w 2009 r. odmówiono ww. akcjonariuszowi także prawa udziału w zgromadzeniu (co skończyło się prawomocnym stwierdzeniem nieważności wszystkich zaskarżonych wówczas uchwał).
Wskazać przy tym należy, iż w lipcu br., w postępowaniu wszczętym jeszcze w 2009 r., potwierdzono sądownie utratę prawa głosu przez ww. akcjonariusza (a więc dopiero post factum sąd potwierdził przypuszczenia zarządu i przewodniczącego zgromadzenia); ten wyrok nie jest jednak ostateczny (…).
Z kolei 16 września, także w „Parkiecie” („Akcjonariusze Famu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta