Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie każda wpłata na poczet przyszłej sprzedaży jest zaliczką

24 października 2011 | Prawo i praktyka | Joanna Ryś-Bednarczyk

Choć przedpłaty są powszechne w obrocie gospodarczym, przedsiębiorcy często mają kłopoty z prawidłowym ich rozliczeniem

Warunkiem uznania wpłaty za zaliczkę (zadatek, przedpłatę bądź ratę) podlegającą VAT jest skonkretyzowany przedmiot przyszłej transakcji – dostawy towaru lub sprzedaży usługi.

Tym samym nie powinny być opodatkowane wpłaty na poczet dostaw towarów i świadczenia usług, które nie zostały określone w sposób wyraźny.

Potwierdzenie w orzecznictwie

Potwierdził to Europejski Trybunał Sprawiedliwości w wyrokach z 9 października 2001 (C-108/99 Cantor Fitzgerald International) oraz z 21 lutego  2006 (C-419/02, BUPA Hospitals Ltd, Goldsborough Developments Ltd).

Także Naczelny Sąd Administracyjny w orzeczeniu z 28 lipca 2009 (I FSK 932/08) orzekł, że „prawidłowa interpretacja art. 19 ust. 11 ustawy o VAT powinna (...), w kontekście konieczności dokonywania wykładni prowspólnotowej przepisów polskiej ustawy o podatku od towarów i usług, uwzględniać wykładnię dokonaną przez ETS.

W związku z powyższym Naczelny Sąd Administracyjny stwierdza, że dla uznania wpłaconej kwoty jako zaliczki na poczet wykonanych usług, w rozumieniu art. 19 ust. 11 ustawy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9064

Wydanie: 9064

Spis treści
Zamów abonament