Więcej godzin roboczych w listopadzie
Dla niektórych pracowników wymiar czasu pracy będzie wyższy, bo Wszystkich Świętych go nie obniżyć
- Zatrudniam pracowników w systemie podstawowym na zmiany. Niektórzy z nich pracują od czwartku do poniedziałku. Z rozkładu czasu pracy wynika, że wolne z racji przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy odbierają we wtorek. W listopadzie jeden z tych dni wypada w święto Wszystkich Świętych. Rozumiem, że licząc godziny robocze na ten miesiąc, nie obniżam ich o osiem z tytułu 1 listopada?
Tym samym grupa osób pracująca od czwartku do poniedziałku będzie pracowała w listopadzie o osiem godzin więcej niż inni. Czy tak?
Mam jeszcze pytania dotyczące osób o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, bo dwóch takich pracowników właśnie zatrudniłem. Oni nie mogą pracować dłużej niż siedem godzin na dobę i 35 na tydzień. Czy ich wymiar czasu pracy liczę na podstawie tych norm? – pyta czytelnik.
Przedstawiony w pytaniu układ dni pracy jest dość specyficzny, ale prowadzi do ciekawych wniosków. Można się bowiem zastanawiać, czy obliczony wymiar czasu pracy zawsze idzie w parze z liczbą dni i tym samym godzin roboczych. Zacznijmy jednak od początku.
Proste, choć trudne
Zgodnie z art. 130 k.p. wymiar czasu pracy liczymy następująco.
KROK 1. Mnożymy 40 godzin (norma średniotygodniowa) przez liczbę pełnych tygodni w okresie rozliczeniowym....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta