Policja chętniej sięga po wykrywacz kłamstw
Badanie wariografem usprawnia śledztwo. To jedna z tańszych metod kryminalistycznych. Wykorzystywana jest nawet w drobnych sprawach
Policja i prokuratura częściej korzystają z wariografu. W ciągu trzech lat liczba ekspertyz wykonywanych przez policyjnych ekspertów wzrosła trzykrotnie.
Na podstawie badań wariografem (zwanego powszechnie wykrywaczem kłamstw) ekspert może ocenić, czy dana osoba miała związek z określoną sprawą, a także jakiego rodzaju był to związek. Policjanci mówią, że pomogły naprowadzić na trop dziesiątki śledztw i dochodzeń.
Badania wariografem wykorzystywane są nie tylko w sprawach o zabójstwa, zgwałcenia, podpalenia, ale w drobniejszych. Prokuratura Wojskowa z Krakowa stosowała go choćby do ustalenia sprawcy kradzieży roweru z jednostki wojskowej czy dwóch portfeli z szatni hali sportowej.
– Pomagają w początkowym etapie postępowania, gdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta