Etat po przejściu bez przymusu
Podwładny ma dwa miesiące, aby zorientować się, czy chce pracować w przejmującej go firmie. Jeśli uprzedzi, że nie, po siedmiu dniach ma wolną rękę w poszukiwaniu nowego zajęcia
Zgodnie z art. 231 k.p. w razie przejścia zakładu lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy.
Przepis ten, choć krótki, jest niezwykle istotny. Szczególnie dla pracowników, którym gwarantuje określone przywileje w takim procesie.
Najważniejsza informacja
Pierwszym i podstawowym uprawnieniem pracownika w razie przejścia zakładu jest prawo do informacji.
Kodeks pracy nakłada na pracodawcę wymóg podania załodze wiadomości o przewidywanym transferze w zakresie:
• planowanej daty przejścia,
• jego przyczyn,
• prawnych, ekonomicznych oraz socjalnych skutków dla pracowników,
• zamierzonych działań przyszłego pracodawcy co do warunków zatrudnienia, w szczególności pracy, płacy i przekwalifikowania.
Dane te trzeba podać pracownikom na piśmie co najmniej na 30 dni przed planowaną datą transferu całego zakładu lub jego części. Elektroniczne ich przekazanie nie spełnia wymagań formy pisemnej w rozumieniu prawa, chyba że przekaz zaopatrzony jest w tzw. bezpieczny podpis elektroniczny.
Obowiązek informacyjny ciąży zarówno na pracodawcy, który przekazuje swoich pracowników, jak i na tym, który ich przejmuje. Każdy z nich powinien wręczyć swojej załodze odpowiednią notatkę....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta