Rak nie musi tylu zabijać
Kilka tysięcy Polaków mniej umierałoby na nowotwory, gdyby służba zdrowia była lepiej zorganizowana
Polskie Towarzystwo Onkologiczne przedstawiło raport wskazujący, co trzeba zrobić, by umierających na raka było mniej. Wcześniej naukowcy pokazywali, jak często Polacy chorują i umierają na raka.
– Analizowaliśmy dwa często występujące nowotwory: raka piersi i raka jelita grubego – mówi dr Adam Kozierkiewicz, który z firmą Ośrodek Analiz Uniwersyteckich i PTO opracował raport. – Gdyby udało się nasze uwagi wprowadzić w życie, moglibyśmy znacząco poprawić wyniki leczenia.
Na raka piersi zapada co roku 15 tys. Polek – na tle krajów rozwiniętych to stosunkowo niewiele. Jednak w Polsce skutecznie leczonych jest ok. 70 proc. z nich. Na Zachodzie – 85 proc.
Przy raku jelita grubego różnice są jeszcze większe: skutecznie leczymy 40 proc. spośród 15 tys. chorujących co roku. Mogłoby to być 60 proc.
– Daje to co roku 2 tysiące uratowanych kobiet i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta