Szef musi płacić, gdy odwołuje roszczenia wobec podwładnego
Po skierowaniu sprawy do sądu przeciwko pracownikowi pracodawca może zrezygnować z postępowania i cofnąć pozew. Skutki tej czynności mogą być jednak niekorzystne dla powoda
Niekiedy po wytoczeniu powództwa przeciwko zatrudnionemu strony dojdą do porozumienia, podwładny dobrowolnie uiści zapłatę lub szef uzna, że jego roszczenie jest w całości lub części nieuzasadnione. Wówczas cofa pozew.
Do rozprawy
Bez zezwolenia pozwanego pracownika może to zrobić aż do rozpoczęcia rozprawy, a jeżeli z ustąpieniem połączone jest zrzeczenie się roszczenia, to aż do wydania wyroku (art. 203 § 1 kodeksu postępowania cywilnego).
Zatem dopóki nie rozpocznie się rozprawa, dopóty powód może swobodnie odwołać pozew i nie musi mieć na to zgody przeciwnika. Wystarczy, że złoży pismo procesowe, w którym wskaże, że podejmuje taki krok. W
piśmie może tylko zawrzeć oświadczenie o cofnięciu bez przytoczenia motywów tej decyzji. Sąd zawiadamia wtedy pozwanego pracownika i po upływie dwóch tygodni na posiedzeniu niejawnym umarza postępowanie. Wydaje w tym zakresie postanowienie.
Przykład 1
Spółka X wystąpiła z powództwem przeciwko byłemu pracownikowi panu Jackowi, dochodząc zapłaty 4500 zł odszkodowania.
Po otrzymaniu pozwu pan Jacek zapłacił tę kwotę. Przed rozprawą
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta