Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obniżenie etatu ma inny cel niż ochrona przed zwolnieniem

14 listopada 2011 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

Jeśli podwładny obniża czas pracy np. o 15 minut dziennie nie w celu opieki nad potomkiem, a po to, aby zyskać ochronę przed wymówieniem, nadużywa prawa. Szef, który mimo tej ochrony rozstałby się z nim, przed sądem mógłby udowodnić legalność swojego kroku

W pewnych sytuacjach pracownik powracający do pracy po  przerwie związanej z urlopem macierzyńskim ma prawo obniżyć wymiar swojego czasu pracy, a pracodawca nie może mu odmówić.

Wprowadzając do kodeksu pracy zmiany związane z polityką prorodzinną, ustawodawca dopuścił sytuację, w której podwładny nie chce rezygnować z pracy zawodowej, a jednocześnie chce więcej czasu poświęcić dziecku. W tym celu umożliwił zarówno matce, jak i ojcu obniżenie wymiaru swojego czasu pracy tak, aby przez pozostałe godziny sprawować osobistą opiekę nad potomkiem.

Ten sam stołek

Zarówno pracownikowi powracającemu do pracy po urlopie macierzyńskim, jak i temu, który pojawia się w firmie po urlopie wychowawczym, pracodawca ma przede wszystkim obowiązek zapewnić dotychczasowe stanowisko.

Dopiero gdy nie jest to możliwe (np....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9080

Wydanie: 9080

Spis treści
Zamów abonament