Użytkownik ponosi konsekwencje niezagospodarowania gruntu
Zmiana umowy użytkowania wieczystego jest procesem długotrwałym i powodującym dodatkowe koszty. Dlatego też rzadko kto decyduje się podjąć próbę przekształcenia takiego kontraktu
Istotnym elementem umowy o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste jest określenie sposobu korzystania z niego przez użytkownika. Użytkowanie wieczyste od początku wprowadzenia w 1961 roku określane było jako prawo celowe. Najpierw gospodarczy cel tej instytucji przejawiał się w tym, że na gruncie państwowym inne podmioty miały prawo zrealizowania określonej w umowie zabudowy mieszkaniowej.
Chodziło o to, aby państwo nie musiało definitywnie wyzbyć się własności nieruchomości, a jednocześnie funkcje budownictwa mieszkaniowego mogły być realizowane przez podmioty prywatne pod kontrolą państwa. Kolejne zmiany przepisów przyniosły możliwość wykorzystania nieruchomości oddanych w użytkowanie wieczyste na cele komercyjne.
Uwaga! Sposób korzystania z gruntu powinien być określony w umowie, a jednym ze sposobów korzystania z niego może być zabudowa. Przepisy stanowią, że w takim wypadku umowa powinna określać m.in. rodzaj budynków lub urządzeń oraz termin rozpoczęcia i zakończenia robót.
Nie ulega wątpliwości, że treść umów użytkowania wieczystego powinna być zgodna z przeznaczeniem i sposobem zagospodarowania przewidzianym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Gorzej jest, gdy nowo uchwalony plan zmienia sposób zagospodarowania nieruchomości przewidziany w umowie, podczas gdy umowa pozostaje niezmieniona.
Nie należą wcale...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta