Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak wrócić życie centrom miast

14 listopada 2011 | Kraj | Monika Górecka-Czuryłło Łukasz Zalesiński
Przez centrum Poznania  w piątek przeszedł korowód świętego Marcina
autor zdjęcia: Bartosz Jankowski
źródło: Fotorzepa
Przez centrum Poznania w piątek przeszedł korowód świętego Marcina
W Łodzi życie skupiało się wokół ulicy Piotrkowskiej. I teraz jest tam organizowanych wiele imprez
autor zdjęcia: Marian Zubrzycki
źródło: Fotorzepa
W Łodzi życie skupiało się wokół ulicy Piotrkowskiej. I teraz jest tam organizowanych wiele imprez
W Szczecinie tradycyjne centrum  nie zostało  do końca odtworzone  po wojennych zniszczeniach. Na zdjęciu festyn z okazji Dni Morza  na Wałach Chrobrego, 2010 r.
autor zdjęcia: Dariusz Gorajski
źródło: Fotorzepa
W Szczecinie tradycyjne centrum nie zostało do końca odtworzone po wojennych zniszczeniach. Na zdjęciu festyn z okazji Dni Morza na Wałach Chrobrego, 2010 r.

Tradycyjne śródmieścia zanikają, i to nie tylko w dużych aglomeracjach. Walczą o nie samorządy i organizacje

– Śródmieście staje się czarną dziurą. Kapitał, a co za tym idzie – ludzie są stąd wysysani na obrzeża, gdzie jeden po drugim wyrastają hipermarkety i centra handlowe – uważa Lech Mergler ze stowarzyszenia My Poznaniacy.

A zachowanie spójnego centrum jest dla miasta niezwykle ważne. – Konsoliduje społeczność, buduje tożsamość miejsca – zaznacza prof. Krzysztof Podemski, socjolog z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. – Dlatego warto o to walczyć.

Władze wielu miast i różne organizacje walczą. Na przykład organizując w centrach imprezy, takie jak piątkowy korowód świętego Marcina w Poznaniu. W ten sposób miasto świętowało imieniny głównej ulicy. Impreza organizowana jest od 17 lat, ale po raz pierwszy tak hucznie. Organizatorzy zadbali o wyłączenie ulicy z ruchu, a do udziału w imieninach zaprosili mieszczące się przy św. Marcinie instytucje – Bibliotekę Raczyńskich, kino Muza, legendarny bar Kociak. Imienne zaproszenia trafiły również do sławnych Marcinów z całego świata, m.in. reżysera Martina Scorsese.

Były koncerty, kiermasze, prelekcja o historii ulicy, okoliczne podwórka zamieniły się w kino czy zrekonstruowany obóz powstańców wielkopolskich. – Chcieliśmy zwrócić uwagę na ulicę, która przeżywa ostatnio poważne problemy, z wolna traci tożsamość, pustoszeje – mówi Joanna Przygońska z Centrum Kultury Zamek....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9080

Wydanie: 9080

Spis treści
Zamów abonament