Jakie formalności towarzyszą budowie garażu przez przedsiębiorcę
Stawiając garaż, nie zawsze trzeba uzyskać pozwolenie na budowę. Wszystko zależy bowiem od jego wielkości oraz tego czy jest to budynek, czy może wiata
Formalności towarzyszących budowie garażu jest sporo. Nierzadko na skompletowanie niezbędnych dokumentów potrzeba nawet kilku miesięcy.
Kiedy pozwolenie
Co do zasady budowa garażu wymaga pozwolenia na budowę. W tym celu składa się wniosek u starosty razem z czterema egzemplarzami projektu budowlanego, który może sporządzić tylko osoba z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi (i należąca do izby samorządu zawodowego).
Projekt można jednak kupić gotowy, będzie wtedy taniej, ale i tak trzeba go dostosować do indywidualnych potrzeb i lokalizacji obiektu na konkretnej działce.
Niezbędne jest również oświad- czenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, a jeśli garaż ma być stawiany na terenie bez miejscowego planu, trzeba dołączyć decyzję o warunkach zabudowy. Zanim starosta wyda pozwolenie, przeprowadza postępowanie administracyjne. Jego stronami będą: inwestor, właściciel, użytkownik wieczysty oraz zarządca, których nieruchomości znajdują się w obszarze oddziaływania obiektu objętego wnioskiem o pozwolenie.
Starosta robi to na podstawie rozporządzenia ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jeżeli okaże się, że garaż nie ma wpływu na zagospodarowanie pobliskich działek, to sąsiedzi nie będą mieli nic do powiedzenia i nie będą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta