Ekstrabiznes w pracy kończy się dyscyplinarką
Wyrok | Ponad 327 tys. osób, które pracują i jednocześnie prowadzą działalność, musi uważać, by nie stracić zatrudnienia z powodu korzystania ze służbowego sprzętu
Mateusz Rzemek
Jeśli się okaże, że dzięki wykorzystaniu służbowego samochodu, telefonu czy komputera zatrudniony zarabia pieniądze, prowadząc prywatną działalność gospodarczą, może zostać zwolniony w trybie dyscyplinarnym.
Takie wnioski płyną z jednego z ostatnich wyroków Sądu Najwyższego, który rozstrzygnął sprawę przedsiębiorcy prowadzącego własną działalność i zatrudnionego jednocześnie w jednej z dolnośląskich firm budowlanych. Pracodawca dowiedział się o tym już po zatrudnieniu go i początkowo przymykał oko na tę dodatkową działalność. Tym bardziej że nie zawarł z nim osobnej umowy o zakazie konkurencji w myśl art. 101 § 1 kodeksu pracy.
Punktem zwrotnym stał się przetarg na inspektora nadzoru...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta