Wprowadzając akcyzę na węgiel, zapomniano o przepisach przejściowych
Wiele firm będzie musiało zarejestrować się w urzędzie celnym tylko na kilka miesięcy. Dla nich większym problemem niż wysokość podatku będą obciążenia biurokratyczne. Raczej nie ma już szans na poprawienie ustawy
- Ministerstwo Finansów na nasze pytanie odpowiedziało, że typowa firma, która używa węgla do ogrzewania swoich pomieszczeń, powinna na kilka miesięcy zarejestrować się jako podatnik akcyzy. Czy z przepisów rzeczywiście wynika, że trzeba odprowadzać akcyzę od wrzucanego do pieca węgla kupionego przed 2 stycznia 2012 bez tego podatku?
Odpowiada Krzysztof Flis, doradca podatkowy w Baker & McKenzie:
Czytając literalnie przepisy, rzeczywiście należy dojść do wniosku, że zużywając na cele działalności gospodarczej po 1 stycznia 2012 zapasy węgla kupione wcześniej, trzeba odprowadzić akcyzę. Nie dotyczy to jedynie zużycia na cele zwolnione. Niestety, ustawodawca nie wprowadził tu żadnych przepisów przejściowych. Prawdopodobnie wynikało to z pośpiechu.
Prace nad nowelizacją prowadzone były w Sejmie w bardzo szybkim tempie, czego przyczyną było z jednej strony zbyt późne przedłożenie projektu przez rząd, a z drugiej – koniec kadencji i wybory parlamentarne. Z zewnątrz wygląda to tak, jakby Ministerstwo Finansów (które projekt opracowało) przypomniało sobie zbyt późno o konieczności dostosowania przepisów do wymogów wspólnotowych.
Załóżmy, że właściciel małego warsztatu ogrzewa go węglem. Na całą zimę wystarczają mu 3...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta