Michał Sołowow, lokalny patriota
W Kielcach siedziby ma większość spółek kontrolowanych przez Michała Sołowowa. Tu biznesmen i kierowca rajdowy mieszka i ma przyjaciół, którzy w dzień nadzorują jego spółki, a wieczorami grają z nim w piłkę
Michał Sołowow dzięki pasji do aut kilkakrotnie sięgał po wicemistrzostwo Polski i Europy w rajdach samochodowych. Jest też właścicielem firm należących do największych w kraju, a nawet w naszym regionie, zajmujących się m.in. produkcją kauczuków (Synthos), płytek ceramicznych i ceramiki sanitarnej (Cersanit) czy podłóg (Barlinek).
Tygodnik „Wprost" i miesięcznik „Forbes" jego majątek oszacowały w tym roku na ok. 5,5 – 6 mld zł (w naszych wyliczeniach na wykresie wzięliśmy pod uwagę tylko udziały biznesmena w spółkach giełdowych). To daje mu czwartą lokatę w Polsce, za Janem Kulczykiem, Zygmuntem Solorzem-Żakiem i Leszkiem Czarneckim.
Dziś część spółek biznesmena potrzebuje pieniędzy na rozwój. Cersanit ogłosił ostatnio, że właśnie w tym celu sprzedaje nowe akcje za niemal 190 mln zł. W przyszłym roku taki sam ruch chce wykonać Barlinek. Ze względu na posiadane udziały większość akcji zapewne obejmie Sołowow.
Jednym z ostatnio ogłoszonych jego pomysłów, które wywołały kontrowersje, jest zmiana nazwy firmy Cersanit. Ma się ona nazywać Rovese. To połączenie dwóch wyrazów: norweskiego „ro", co oznacza harmonię, spokój, oraz staroangielskiego „vese", co z kolei oznacza wiatr zmian. Zmiana ta ma zdaniem samego Sołowowa poprawić pozycjonowanie marek grupy; są to: Cersanit, Opoczno, Meissen, Pilkington's oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta