Występując ze spółki, nie trzeba drugi raz płacić podatku
Obowiązujące od 2011 roku zasady opodatkowania przy likwidacji spółki niebędącej osobą prawną lub wyjściu z niej są bardziej sprawiedliwe niż wcześniej obowiązujące regulacje. Niektóre nowe przepisy budzą jednak wątpliwości
Do końca 2010 r. nie było jasne, jak powinny wyglądać rozliczenia podatku dochodowego przy likwidacji spółki niebędącej osobą prawną oraz wystąpieniu wspólnika z takiej spółki.
Art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o PIT wskazywał jedynie, że wolne od podatku dochodowego są przychody, otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej.
Jednocześnie przepisy wtedy obowiązujące nie regulowały, w jaki sposób uwzględnić przy obliczaniu podatku fakt, że przychody z działalności gospodarczej są na bieżąco opodatkowywane. W efekcie organy podatkowe nie brały tego pod uwagę. Takie ich postępowanie kwestionowały sądy.
Wyroki wymusiły nowelizację
Z orzecznictwa wynikało, że zwrot przypadającego danemu wspólnikowi majątku spółki nie w każdej sytuacji skutkuje powstaniem u niego przychodu podlegającego opodatkowaniu. I tak Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 7 października 2004 (FSK 594/04) stwierdził: „Przyrost majątku spółki dokonywał się sukcesywnie i sukcesywnie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (…)
Wobec tego należy stwierdzić, iż wystąpienie wspólnika ze spółki i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta