Geopolityczne skutki Eurogedonu
W tym kryzysie chodzi o znacznie więcej niż tylko o pieniądze
Co prawda wszystko wskazuje na to, że w 2012 roku wyparują – jak mawia teraz młodzież – pierdyliony euro poupychane w nadmuchanych do granic absurdu bilansach unijnych banków, ale z tym Europa sobie poradzi. Choć jedne kraje ucierpią znacznie bardziej niż inne, bo pozwoliły bankom urosnąć do gigantycznych rozmiarów.
Aktywa sektora bankowego w Unii Europejskiej przekraczają unijne PKB ponaddwukrotnie. Ponadczterokrotnie w Wielkiej Brytanii i Szwecji, ale to są kraje spoza strefy euro, mają własne banki centralne i niezależną politykę pieniężną, więc jakoś się wybronią.
Ale w strefie euro Holandia, Hiszpania, Niemcy i Francja mają sektory bankowe, które swoimi rozmiarami ponadtrzykrotnie przekraczają PKB tych krajów. O ile Niemcy są w stanie zmobilizować wystarczające środki finansowe w celu stabilizacji sektora bankowego w tych krajach, o tyle po upadku Rzymu Francja i Hiszpania mogą mieć z tym poważne problemy, co zresztą zostało już zauważone przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta