Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Decyzja nie może zaskoczyć podatnika

06 grudnia 2011 | Prawo i praktyka | Marek Michnik

Organy podatkowe mają obowiązek dopuszczenia strony do udziału w prowadzonym przez siebie postępowaniu

Jedną z naczelnych zasad postępowania podatkowego jest – zgodnie z art. 123 § 1 ordynacji podatkowej (dalej op) – zapewnienie podatnikowi (występującemu w charakterze strony) czynnego udziału na każdym jego etapie. Uchybienia w tym zakresie mogą stać się podstawą uchylenia decyzji podatkowej, a nawet późniejszego wznowienia postępowania.

Organ podatkowy musi zadbać o właściwe powiadomienie strony o wszczęciu postępowania. Zazwyczaj prawidłowe doręczenie zawiadomienia nie rodzi problemów dla osób prowadzących postępowanie. Komplikacje mogą się pojawić, gdy pod znanym organowi adresem nie można zastać podatnika bądź pismo odebrała inna osoba.

Doręczenie do rąk własnych...

Wszelkie pisma w toku postępowania powinno się doręczać stronom przede wszystkim „do rąk własnych” w miejscu ich zamieszkania bądź osobom upoważnionym do odbioru korespondencji w siedzibie (miejscu prowadzenia działalności) podatników będących osobami prawnymi lub jednostkami organizacyjnymi. Organy podatkowe czerpią wiedzę o miejscu zamieszkania (siedzibie) podatników z prowadzonych przez siebie rejestrów.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 i 2 oraz art. 9 ust. 1 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 269, poz. 2681 ze zm.) podatnicy składający zgłoszenie identyfikacyjne w celu uzyskania NIP mają obowiązek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9099

Wydanie: 9099

Spis treści
Zamów abonament