Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mocna karta rosyjskiego nacjonalizmu

06 grudnia 2011 | Publicystyka, Opinie | Grzegorz Ślubowski
Grzegorz Ślubowski
źródło: Archiwum
Grzegorz Ślubowski

Wiele wskazuje na to, że młodzi Rosjanie wcale nie są zapatrzeni w zachodnie wartości – pisze publicysta

Niespodzianki rzecz jasna nie było. Wybory parlamentarne w Rosji wygrała Jedna Rosja. W coraz szerszych kręgach nazywana też Partią Żulików i Złodziei. Nazwa wymyślona i wprowadzona w obieg przez blogera Aleksieja Nawalnego robi – przynajmniej w Internecie – zawrotną karierę. Bo żulików i złodziei faktycznie jest w niej sporo, choć wydaje się, że bardziej adekwatna byłaby nazwa „Partia Cyników i Karierowiczów".

Ustrój: putinizm

Nic tak nie spaja środowiska władzy jak koniunkturalizm. Oczywiście wybory na realną sytuację polityczną w Rosji nie mają wielkiego wpływu. Zgodnie z konstytucją w Rosji rządzi prezydent, a Duma Państwowa, czyli parlament, ma drugorzędne znaczenie. Nawet dylemat, czy partia władzy przekroczy konstytucyjną większość i zdobędzie 65 proc. mandatów, też jest sztuczny. Wszystkie partie zasiadające w Dumie – może poza komunistami – są opozycją systemową. Kreml, jeśli zechce, przeprowadzi dowolną zmianę w konstytucji i Jedna Rosja nie jest tu do niczego potrzebna. W praktyce w Rosji panuje putinizm, czyli rządzi elita, na której czele stoi Władimir Putin bez względu na to, jaką akurat funkcję sprawuje. Rytuały demokratyczne są jedynie fasadą, która służy legitymizacji rządzącej elity.

A jednak te wybory były bardzo ważne. Wyraźnie pokazały bowiem tendencje, które od kilku lat zachodzą w Rosji. Warto się też...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9099

Wydanie: 9099

Spis treści
Zamów abonament