Sprowadzając maszynę z Niemiec, trzeba zapłacić VAT w Polsce
Nie każdy zakup w innym kraju Unii Europejskiej obliguje drobnego przedsiębiorcę do rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, a tylko taki, którego wartość przekracza ustawowy limit
- Prowadzę zakład stolarski jako osoba fizyczna. Korzystam ze zwolnienia podmiotowego w VAT, które przysługuje tzw. drobnemu przedsiębiorcy. Nie jestem zarejestrowany jako podatnik unijny na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych. Zakupiłem od unijnego kontrahenta maszynę do oklejania drewna, co potwierdza otrzymana faktura.
Maszyna w listopadzie została przetransportowana z Niemiec do Polski. Wartość netto tego zakupu, po przeliczeniu na złote według kursu średniego waluty z dnia poprzedzającego wystawienie faktury, wynosi 57 400 zł. Czy skoro korzystam ze zwolnienia w VAT, muszę rozliczyć podatek od tego zakupu? – pyta czytelnik.
Zakup maszyny, która została przemieszczona pomiędzy dwoma różnymi krajami Unii Europejskiej w wyniku transakcji dokonanej przez podmioty działające w charakterze podatników, jest
dla nabywcy wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów (WNT) podlegającym VAT w Polsce, o ile transport towaru zakończy się na terytorium naszego kraju a zakup służy działalności gospodarczej nabywcy.
Wyjątki od reguły
Jednak nie każde nabycie towaru na podanych wyżej warunkach powoduje konieczność opodatkowania według zasad...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta