Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprowadzając maszynę z Niemiec, trzeba zapłacić VAT w Polsce

06 grudnia 2011 | Prawo i praktyka | Aneta Szwęch

Nie każdy zakup w innym kraju Unii Europejskiej obliguje drobnego przedsiębiorcę do rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, a tylko taki, którego wartość przekracza ustawowy limit

- Prowadzę zakład stolarski jako osoba fizyczna. Korzystam ze zwolnienia podmiotowego w VAT, które przysługuje tzw. drobnemu przedsiębiorcy. Nie jestem zarejestrowany jako podatnik unijny na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych. Zakupiłem od  unijnego kontrahenta maszynę do oklejania drewna, co potwierdza otrzymana faktura.

Maszyna w listopadzie została przetransportowana z Niemiec do Polski. Wartość netto tego zakupu, po  przeliczeniu na złote według kursu średniego waluty z dnia poprzedzającego wystawienie faktury, wynosi 57 400 zł. Czy skoro korzystam ze zwolnienia w VAT, muszę rozliczyć podatek od tego zakupu? – pyta czytelnik.

Zakup maszyny, która została przemieszczona pomiędzy dwoma różnymi krajami Unii Europejskiej w wyniku transakcji dokonanej przez podmioty działające w charakterze podatników, jest

dla nabywcy wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów (WNT) podlegającym VAT w Polsce, o ile transport towaru zakończy się na terytorium naszego kraju a zakup służy działalności gospodarczej nabywcy.

Wyjątki od reguły

Jednak nie każde nabycie towaru na podanych wyżej warunkach powoduje konieczność opodatkowania według zasad...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9099

Wydanie: 9099

Spis treści
Zamów abonament