Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koszty kredytu dla przedsiębiorcy można znacznie ograniczyć

06 grudnia 2011 | Prawo i praktyka | Dorota Czerwińska

Przed wzrostem kosztów finansowania opartego na zmiennym oprocentowaniu chronią sprawdzone instrumenty bankowe. Ryzyko stopy procentowej można zabezpieczyć np. dzięki IRS, opcji CAP, kredytowi z ustaloną stopą procentową

Rosnące koszty finansowania zewnętrznego mogą istotnie hamować rozwój przedsiębiorstw. Problem ten uderza zarówno w firmy, które zaciągnęły kredyty na inwestycje w czasach dobrej koniunktury, jak i w podmioty, które dopiero planują rozpoczęcie nowych projektów.

Wzrost kosztu kapitału zaangażowanego w inwestycję obniża jej rentowność, z kolei niepewność dotycząca kształtowania się stóp procentowych w przyszłości może utrudniać oszacowanie opłacalności planowanych przedsięwzięć. Wahania stóp procentowych mogą prowadzić w dłuższym okresie do trwałego pogorszenia kondycji finansowej przedsiębiorstwa lub konieczności zmiany dotychczasowej strategii.

Zmienne oprocentowanie

Większość firm korzysta z kredytów opartych na zmiennym oprocentowaniu, co naraża je na wzrost kosztów pozyskanego kapitału. Większość usług finansowych powiązana jest z rynkową stawką WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate), która stanowi zmienną część kosztów finansowania i jest bardzo mocno skorelowana ze stawką referencyjną NBP.  Podwyżka stóp procentowych oznacza zatem dla kredytobiorców wzrost płaconych odsetek od kredytów.

– Na comiesięczne decyzje Rady Polityki Pieniężnej w sprawie poziomu stóp procentowych wpływa przede wszystkim sytuacja związana z inflacją i  płynnością na rynku finansowym –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9099

Wydanie: 9099

Spis treści
Zamów abonament