Z bólu cierpi co drugi pacjent
Do klinik zwalczania bólu trafia coraz więcej chorych, którzy byli źle leczeni – mówi dr Jarosław Woroń
W ciągu ostatniego roku liczba placówek służby zdrowia, które uzyskały certyfikat „Szpital bez bólu" wzrosła dwukrotnie. W tej chwili takie świadectwo ma 90 szpitali i około 20 oddziałów szpitalnych. To ok. 12 proc. wszystkich działających w Polsce.
Certyfikaty świadczące o tym, że cały personel – zarówno pielęgniarki, jak i lekarze – został przeszkolony w zakresie tego, jak walczyć z bólem, dostają na razie tylko oddziały zabiegowe. Trwają prace nad rozszerzeniem ich na te oddziały szpitala, na których leżą ludzie przewlekle chorzy.
Rz: 12 proc. szpitali, które mają certyfikat „Szpital bez bólu", to dużo czy mało? Pacjenci w polskich szpitalach cierpią?
dr Jarosław Woroń, Polskie Towarzystwo Badania Bólu: Każdy lekarz, który skończył studia medyczne, powinien umieć skutecznie uśmierzać ból. W praktyce jednak nie jest to takie proste. Leczenie bólu to praca zespołowa, do której trzeba włączyć pielęgniarki, czasem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta