Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rząd oszczędzi na emerytach

06 grudnia 2011 | Kraj | Elżbieta Glapiak
Wprowadzenie w życie zapowiedzi z exposé premiera pozwoli obniżyć wydatki i podnieść dochody w relacji do PKB w całym sektorze finansów publicznych.
źródło: Rzeczpospolita
Wprowadzenie w życie zapowiedzi z exposé premiera pozwoli obniżyć wydatki i podnieść dochody w relacji do PKB w całym sektorze finansów publicznych.
Czytaj więcej:

finanse publiczne | Budżet uniknie wzrostu wydatków na podwyżki emerytur i rent. Pozwoli na to ich kwotowa waloryzacja

Rząd zajmie się dzisiaj projektem przyszłorocznego budżetu. Nie powinno być niespodzianek, jeśli chodzi o podniesienie płac dla nauczycieli, policjantów i żołnierzy. Płace pierwszych wzrosną od września o 3,8 proc., co oznacza wyższy wydatek budżetu o ok. 0,5 mld zł. Funkcjonariusze tzw. służb mundurowych otrzymają od lipca 300 zł podwyżki. To kosztować będzie kolejne 0,4 mld zł. Na wyższe płace nie mają co liczyć urzędnicy i pozostała część budżetówki.

Nie wiadomo jeszcze, jak rząd rozstrzygnie kwestie podwyżki świadczeń dla emerytów i rencistów. Premier Donald Tusk zapowiedział w sejmowym exposé, że nie będą one rosnąć o wskaźnik inflacji i 20 proc. realnego wzrostu płac, lecz o  określoną kwotę.

– Resort pracy przygotowuje projekt, który umożliwi wypłatę świadczeń na podstawie waloryzacji kwotowej już od 1 marca 2012 roku – zapewnia „Rz" jeden z urzędników...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9099

Wydanie: 9099

Spis treści
Zamów abonament