Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Problemy z dopłatami unijnymi

06 grudnia 2011 | Prawo | Renata Krupa-Dąbrowska

Przepisy nie uwzględniają rozdzielności majątkowej małżeństw rolników. Mają oni jeden numer identyfikacyjny, nawet jeżeli unijne wsparcie dotyczy odrębnego majątku

Do rzecznika praw obywatelskich wpływają skargi od rolników. Dotyczą one wpisu do ewidencji producentów rolnych i nadawania numeru identyfikacyjnego. Chodzi o art. 12 ust. 1 i 4 ustawy o krajowym rejestrze ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

Zgodnie z nimi małżonkom oraz podmiotom będącym współposiadaczami gospodarstw rolnych nadaje się jeden numer identyfikacyjny. Otrzymuje go jedno z małżonków, a drugie wyraża pisemną zgodę.

Skarżący się rolnicy zwracają uwagę, że przepis ten nie uwzględnia sytuacji małżonków, którzy mają rozdzielność majątkową. Bez zgody drugiego ze współmałżonków Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa odmawia im wpisu do ewidencji, a sądy administracyjne oddalają skargi rolników kwestionujących legalność takich decyzji.

Zdaniem rzecznika w przepisach występuje luka prawna. Z tego powodu zwróci się on do ministra rolnictwa i rozwoju wsi o podjęcie inicjatywy legislacyjnej.

Wydanie: 9099

Wydanie: 9099

Spis treści
Zamów abonament