Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pięciu wspaniałych gra do końca

06 grudnia 2011 | Prawo i praktyka | Marek Rotkiewicz

Nawet jeśli na urzędnicze stanowisko zdrowi kandydaci okażą się lepsi od niepełnosprawnego, posadę niekiedy otrzyma ten ostatni. Wygrywający z najwyższymi wynikami nie ma roszczenia o nawiązanie z nim stosunku pracy

Odpowiednio w tym zakresie można stosować wyrok Sądu Najwyższego z 21 stycznia 2003 (I PK 105/02). Według niego wygranie konkursu na dyrektora okręgu Poczty Polskiej nie rodzi obowiązku zatrudnienia go na tym stanowisku.

Celem otwartego i konkurencyjnego naboru jest wyłonienie samorządowca do pracy. W toku tej procedury komisja wskazuje nie więcej niż pięciu najlepszych kandydatów. Mają oni spełniać wymagania niezbędne oraz w największym stopniu te dodatkowe.

Komisja przedstawia ich kierownikowi jednostki samorządowej, aby przyjął kogoś spośród ostatecznej piątki. Do niego właśnie należy decyzja o zatrudnieniu konkretnej osoby. Najlepszy z kandydujących nie ma zatem roszczenia o nawiązanie z nim stosunku pracy.

Szef bez pełnej swobody

Jeżeli w jednostce wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych w miesiącu poprzedzającym datę upublicznienia ogłoszenia o naborze jest niższy niż 6 proc., pierwszeństwo w przyjęciu na stanowiska urzędnicze, z wyłączeniem kierowniczych, ma osoba niepełnosprawna, jeśli jest w tym gronie. Aby skorzystać z tego uprawnienia,  kandydat musi z dokumentami złożyć kopię zaświadczenia potwierdzającego niepełnosprawność.

Ważne! Uprawnienie to przysługuje każdej osobie z orzeczoną niepełnosprawnością, bez względu na jej stopień. Nie działa natomiast podczas naboru na kierownicze stanowisko urzędnicze.

W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9099

Wydanie: 9099

Spis treści
Zamów abonament