Remont placu nie zwiększa podstawy naliczania amortyzacji
Wydatki na przywrócenie do stanu pierwotnego placu uszkodzonego w wyniku intensywnego użytkowania mogą być zaliczone bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu
Tak stwierdziła Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 30 grudnia 2011 r. (IPTPB1/415-193/11-4/DS).
Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą na własnej nieruchomości. Obejmowała ona początkowo handel węglem, później została przekształcona w działalność handlową w postaci sklepu wielobranżowego. Nieruchomość została ujęta w ewidencji środków trwałych dziesięć lat temu.
Jej obecny stan, wynikający z intensywnego użytkowania (obecnie samochody ciężarowe i dostawcze, dawniej maszyny załadunkowe), utrudnia prowadzenie działalności gospodarczej, powodując ograniczenie przychodów. Podatnik zamierzał przeprowadzić remont placu, powziął jednak wątpliwość co do sposobu kwalifikacji takich wydatków. Jego zdaniem mogą być one kosztem podatkowym w dacie ich poniesienia.
Uzasadniając swoje stanowisko argumentował, że zastosowanie środka trwałego się nie zmieni – zostanie jedynie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta