Od wynagrodzenia rocznego trzeba opłacić składki, nawet jeśli zatrudnienie, z tytułu którego przysługuje, jest już przeszłością. Podobnie jest z Funduszem Pracy i Funduszem Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
Okres, w którym pracownik podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu, wyznaczają dzień nawiązania stosunku pracy i dzień jego ustania. Nie jest tu istotny wymiar czasu pracy, wysokość przychodów ze stosunku pracy, inne tytuły do opłacania składek czy posiadane uprawnienia emerytalno-rentowe.
Wyłączenie pracownika z ubezpieczeń po ustaniu stosunku pracy nie oznacza jednak, że od osiągniętych po tym dniu przychodów z zamkniętego w jego życiu rozdziału – zakończonego stosunku pracy – nie są należne składki.
Wszystko od pracodawcy
Należy bowiem zwrócić uwagę na to, że podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pracownika jest przychód ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów podatkowych. Wyjątkiem jest zamknięty katalog należności wyłączonych ze składek na podstawie szczególnych przepisów, tj.:
- wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta