Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska firma powinna negocjować wysokość kary umownej

13 lutego 2012 | Prawo i praktyka | Andrzej Kozioł

Niemieccy adwokaci dokładnie badają stan faktyczny i nie decydują się na wystosowanie do naszego przedsiębiorcy upomnienia, jeżeli nie mają niemal 100 proc. pewności, że ich zarzut jest trafiony

Przedsiębiorcy w Polsce coraz częściej otrzymują od niemieckich kancelarii lub związków ochrony konsumentów upomnienia (Abmahnung) z powodu naruszenia zasad ochrony konkurencji lub konsumentów. Do tych upomnień dołączane są z reguły wezwania do złożenia oświadczenia o zaniechaniu tego typu praktyk (Unterlassungserklärung) pod rygorem uiszczenia kary umownej w wysokości nawet kilku tysięcy euro.

Ponieważ w prawie niemieckim dopuszczalne jest żądanie zwrotu wynagrodzenia za etap przedsądowy, do upomnień dołączane są od razu rachunki za koszty pomocy prawnej udzielonej przez adwokata.

Wysokość żądanego wynagrodzenia oscyluje – w zależności od rodzaju i ilości stwierdzonych naruszeń – od kilkuset do kilku tysięcy euro. Stąd też tak duże zainteresowanie i wręcz gorliwość niemieckich kancelarii do prowadzenia tego typu spraw.

Rozpoznanie terenu

W ciągu ostatnich kilkunastu lat powstał w Niemczech rynek obsługi prawnej związanej z prowadzeniem spraw dotyczących ochrony konkurencji i konsumentów. Spora ilość kancelarii znaczną część swoich dochodów czerpie właśnie z wyszukiwania, np. w Internecie, wszelkiego rodzaju naruszeń tych zasad.

Tymczasem coraz więcej przedsiębiorców już wie, jak bronić się przed upomnieniami. Stąd też niemieckie kancelarie poszukują obecnie nowego pola działania. Polska – ze względu na bliskość do Niemiec i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9156

Wydanie: 9156

Spis treści
Zamów abonament