Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podwyżka opłat za sklep po uprzedzeniu

13 lutego 2012 | Prawo i praktyka | Łukasz Sitek

Wynajmujący ma prawo podnieść czynsz za lokal użytkowy, w którym przedsiębiorca ma swoje biuro lub magazyn. I to o tyle, o ile chce, i tak często, jak uważa. Wystarczy, że o swoim zamiarze powiadomi z miesięcznym wyprzedzeniem

Kodeks cywilny mówi, że przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Wysokość czynszu, gdy firma wynajmuje lokal od osób lub firm prywatnych, dyktują tak naprawdę warunki rynkowe. Co innego, gdy lokal wynajmowany jest od samorządu – wtedy można liczyć na preferencyjne warunki, w tym również na nieco niższe stawki czynszu niż te rynkowe (wcześniej trzeba jednak wziąć udział w przetargu lub aukcji).

Ile za wynajem

Niezależnie jednak od tego, czy przedsiębiorca wynajmuje lokal od gminy czy od prywatnej osoby, nie ma gwarancji, że czynsz nie wzrośnie (chyba że zadbał o to i takie postanowienie znalazło się w umowie, choć wynajmujący raczej nie są skłonni do tego rodzaju ustępstw).

Co więcej, w praktyce często zdarza się, że wynajmujący celowo najpierw obniża czynsz, aby zachęcić potencjalnych najemców do wynajęcia u niego powierzchni (daje dobrą ofertę, lepszą niż konkurencja), po to, by po pewnym czasie podnieść wysokość czynszu, i to nierzadko do poziomu wyższego niż ten, który najemcy płacili wcześniej.

Jak to możliwe? Pozwala na to kodeks cywilny. Zgodnie z jego art. 6551 wynajmujący może podwyższyć czynsz, wypowiadając dotychczasową jego wysokość najpóźniej na miesiąc naprzód, na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9156

Wydanie: 9156

Spis treści
Zamów abonament