Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wystąpił ze spółki, traci prawo pierwokupu

13 lutego 2012 | Prawo i praktyka | Tomasz Poznański

Z chwilą wystąpienia wspólnika ze spółki cywilnej traci on zarówno członkostwo, jak i status współwłaściciela majątku wspólników, niezależnie od tego, co jest jego przedmiotem

Wspólny majątek zostaje w strukturze nadal istniejącej spółki bez względu na to, czy chodzi o własność, czy zobowiązania, np. uprawnienia najemcy, czy jak w tej sprawie – uprawnienia dzierżawcy nieruchomości rolnej.

Występujący ze spółki wspólnik ma tylko prawo do rozliczenia swego udziału w majątku wspólnym według stanu na dzień wystąpienia. To wnioski z niedawnego wyroku Sądu Najwyższego.

Wojciech G., były wspólnik spółki cywilnej działającej jako znaczne przedsiębiorstwo w sferze w rolniczej, wystąpił o sądowe ustalenie nieważności umów sprzedaży nieruchomości rolnych na rzecz tej spółki przez wielkopolski oddział Agencji Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa.

Zarzucił, że przy tych transakcjach pominięto jego prawo do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9156

Wydanie: 9156

Spis treści
Zamów abonament