Trudno wykazać, że awizo zostało sfałszowane
Jeśli listonosz nie dopełnił wszystkich formalności, to czasem organy podatkowe przedstawiają dodatkowe dowody, że adresat wiedział o przesyłce
Zdarza się też, awizo znajduje się w aktach sprawy, a podatnik twierdzi, że z pewnością nie zostało mu ono doręczone. Ma szanse przekonać o tym sąd, ale tylko jeśli posiada bardzo przekonujące dowody. Samo jego oświadczenie nie wystarczy.
Fiskus powołuje inne dowody
Nawet, gdy dokumentacja sporządzona przez Pocztę Polską jest wadliwa, organy podatkowe nie zawsze przyznają, że nie doszło do doręczenia decyzji. Wskazują, że art. 150 § 2 op nie nakazuje umieszczać na przesyłce albo dowodzie doręczenia adnotacji o miejscu umieszczenia zawiadomienia, gdzie pozostawiona jest awizowana przesyłka. Taki obowiązek ich zdaniem nie został nałożony na listonoszy rozporządzeniem ministra infrastruktury z 9 stycznia 2004 r. w sprawie warunków wykonywania powszechnych usług pocztowych (DzU nr 5 poz. 34 ze zm.).
Organy podatkowe powołują się np. na uwagi listonoszy nanoszone na kopercie, takie jak „nie zastano adresata w dniu......”. Uważają, że fakt dostarczenia zawiadomienia o liście można dowodzić w każdy sposób, w tym np. wskazując takie adnotacje listonosza na kopercie. Takie stanowisko znajdziemy w sporze rozstrzygniętym 4 listopada 2009 r. przez WSA w Opolu (I SA/Op 287/09).
Izba skarbowa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta