Czy polska firma obcokrajowca musi prowadzić księgi rachunkowe
Obywatel Unii Europejskiej, który prowadzi w Polsce działalność gospodarczą, może rozliczać się z fiskusem na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Ta ewidencja wystarczy także w spółce cywilnej lub jawnej, której wspólnikiem jest taka osoba
Oczywiście dotyczy to tylko sytuacji, gdy przychody netto firmy ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy są niższe niż równowartość w złotych 1 mln 200 tys. euro.
Obecnie z taką interpretacją przepisów zgadzają się już organy podatkowe. Nie zawsze jednak tak było.
Przyczyna problemów
Podmioty zobowiązane do prowadzenia pełnej księgowości, zostały wskazane w art. 2 ustawy o rachunkowości. Można je podzielić na dwie grupy. W pierwszej obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych zależy od wielkości obrotów. Bierze się pod uwagę przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy.
Gdy są one równe lub wyższe od równowartości 1 mln 200 tys. euro, to firma musi mieć pełną księgowość. Takie zasady mają zastosowanie do osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych, spółek partnerskich oraz spółdzielni socjalnych.
Jest też druga grupa podmiotów, na które nałożono obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych bez względu na wielkość obrotów. Są to m.in. spółki z o.o. i akcyjne. Ale nie tylko. Z art. 2 ust. 1 pkt 6 ustawy o rachunkowości wynika, że zaliczamy do niej także osoby zagraniczne, oddziały i przedstawicielstwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta