Od zaległości podatkowych należy się oprocentowanie
Gdy spóźnimy się z uregulowaniem podatku, zapłacimy odsetki za zwłokę. Jeżeli wypłacimy pracownikowi wynagrodzenie po terminie – zapłacimy odsetki ustawowe. Jedne i drugie istotnie się różnią
Przede wszystkim tym, komu i za co przysługują, wysokością, zasadami naliczania, czy wreszcie – zaokrąglania.
Odsetki za zwłokę nalicza się od zaległości podatkowych (niezapłaconych w terminie podatków) oraz od należności traktowanych na równi z zaległością podatkową, czyli m.in. od:
• nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek lub rat podatku (art. 51 § 1 i 2 ordynacji podatkowej, dalej op),
• należności z tytułu podatków, zaliczek na podatki oraz rat podatków niewpłaconych w terminie płatności przez płatnika (np. zakład pracy) lub inkasenta (dotyczy np. podatku rolnego) – art. 51 § 3 op,
• nienależnie oddanych nadpłat, zwrotów podatków
• nienależnych lub zawyżonych wynagrodzeń płatników i inkasentów
• oprocentowania nienależnej nadpłaty bądź zwrotu podatku (art. 52 op).
Liczne wyjątki od obowiązującej zasady, że od zaległości podatkowych nalicza się odsetki za zwłokę, są wyszczególnione w art. 54 § 1 op. Odsetek nie nalicza się m.in. wtedy, gdy ich wysokość nie przekracza trzykrotności wartości opłaty dodatkowej pobieranej przez Pocztę Polską za polecenie przesyłki listowej (tj. obecnie 6,60 zł).
Kto nalicza
Zasady naliczania odsetek od zaległości podatkowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta